Ola Kawałko

O projektantce

Ola Kawałko, rocznik 90′. Tworzy i mieszka w Antwerpii. Przepada za szybkim miejskim tempem życia, szarlotką i Charlotte Gainsbourgh. W inspiracjach zmienna, nigdy nie wie co znowu przyjdzie jej do głowy. Wierna pozostaje właściwie tylko minimalizmowi, bo nie lubi przesady, a już na pewno nie w modzie. W swojej pracy interesują ją przede wszystkim detal i eksperymenty z formą, ale zawsze z zachowaniem funkcjonalności ubrania. Chce, by jej rzeczy odnalazły się przede wszystkim w nurcie „street fashion”, by można było nosić je na wiele sposobów, w zależności od pogody i nastroju.

Laureatka i finalistka wielu prestiżowych konkursów. Wśród nich między innymi Czas inspiracji 2009 (I miejsce), Fashion Designer Awards 2010 (II miejsce), Off Fashion 2010 (finał), Oskary Fashion 2011 (główna nagroda), Złota Nitka 2012 (główna nagroda). Jej kolekcje prezentowano w ramach Wedding Dress Festival podczas Berlin Fashion Week 2010, Fashion Business Conference 2010 w Warszawie oraz FashionPhilosophy Fashion Week Poland 2011 w Łodzi (showroom). Zdobywała doświadczenie i umiejętności w Accademia Italiana we Florencji oraz w pracowni projektantki nakryć głowy Marty Ruty. Jej kolekcje publikowano zarówno w polskich jak i zagranicznych magazynach m.in. Elle, Twój Styl, Fashion Magazine, MaleMen, Viva!moda, Take-me, K-mag, Exklusive, Newsweek, KULT magazine, Fiasco Magazine. Absolwentka warszawskiej Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Studentka Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii. Z zamiłowania gra na akordeonie. Kiedy nie projektuje to spaceruje po okolicy.

Opis kolekcji

Kolekcja Autumn/Winter 2013/2014

Kolekcja powstała w wyniku zbieraniny różnych inspiracji i emocji które przesz ostatni czas mi towarzyszyły. Punktem wyjścia był ubiór subkultury skejtów i deskorolkarzy. Skupiłam się na ich sportowej garderobie i charakterystycznym stylu ubierania się .Najważniejszymi elementami kolekcji są więc krótkie kurtki (inspirowane krojem klasycznej bejsbolówki) o nietypowej konstrukcji, często ze skórzanymi wstawkami w rękawach. Połączyłam je z tradycyjnymi elementami garderoby (sukienki, klasyczne spodnie z kantem, swetry, ołówkowe spódnice z podwyższonym stanem) tak by razem tworzyły wielowarstwowe sylwetki typowe dla ubiorów orientalnych, które były moją kolejną inspiracją. Zaczerpnęłam z niej głównie oryginalna kolorystykę i faktury tkanin. W kolekcji dominują więc pomarańcze, żółcie, niebieskości, zielenie, fiolety, przygaszone różnymi odcieniami szarości i czerni. Wszystkie elementy kolekcji są bardzo funkcjonalne, ze względu na możliwość dowolnego zestawiania poszczególnych ubrań. Kolejnym znaczącym elementem są wykorzystane w kolekcji naturalne tkaniny, przywiezione z Florencji, Bośni i Hercegowiny, Antwerpii i Londynu. Bardzo istotna była dla mnie ich różnorodność, rekompensująca prostotę formy. W kolekcji znajdziemy więc wełnę, bawełnę, jedwabie, skórę. Chciałabym zwrócić Państwa uwagę także na stworzony przeze mnie nadruk. Są to wykonane przeze mnie zdjęcia gołębi z różnych zakątków świata. Zbierałam je przez kilka lat żeby w odpowiednim momencie wykorzystać do swojej kolekcji. Detale i dodatki były dla mnie również bardzo ważne, dlatego postanowiłam wzbogacić kolekcję o buty i sportowe plecaki. Wszystko wykonane zostało według mojego projektu przez warszawskich artystów rzemieślników.

Pod linkiem kolekcja, którą Ola zdobyła Złotą Nitkę 2012r.

Najnowsza kolekcja, która będzie zaprezentowana podczas Fashion Culture dopiero powstaje.

facebook →