2. edycja Fashion Culture, Warszawa – finał

Siedziba stowarzyszenia „Wspólnoty Polskiej” otworzyła swoje progi dla młodych, zdolnych projektantów z Polski i Wielkiej Brytanii. Patio zamieniło się w modowy wybieg, na którym zaprezentowano pięć kolekcji w rytmie improwizowanego występu na żywo. Wydarzenie uświetniła obecność zaproszonych gości, między innymi z London College of Fashion i Central Saint Martins College of Art and Design z Wielkiej Brytanii.

„Założona w Londynie Fundacja Fashion Culture, główny organizator wydarzenia, jest wspierana przez naszą organizację Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” z uwagi na aspekt polonijny. Dlatego też gościliśmy w dniu pokazu znamienitych gości z Wielkiej Brytanii pochodzenia polskiego, którzy reprezentują kulturę, sztukę i design. Jest to wybitna inicjatywa łącząca dwa środowiska.” – mówi Longin Komołowski Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

W wydarzeniu wzięli udział utalentowani i bardzo dobrze rokujący polscy artyści. Podczas pokazu zaprezentowane zostały projekty Gabriela Bakalarza, Karoliny Marczuk oraz Anki Letycji Walickiej, zwyciężczyni tegorocznej edycji festiwalu w Londynie.

Gabriel Bakałarz to absolwent Saint Martins College. Podczas pokazu zaprezentował projekty, które są hołdem złożonym uległym, wiotkim kobietom, a główną inspiracją do powstania kolekcji były hasła takie jak: poddanie, kontrola, dominacja. Kreacje w swej luźnej formie i konstrukcji odznaczały się jednocześnie intensywnymi kolorami, przede wszystkim w odcieniach błękitu z dodatkiem czerni i czerwieni.

Karolina Marczuk w swoich projektach połączyła zabawę z geometrią i kolorem. Dodatkowym elementem kolekcji były motywy kwiatowe.

Wszystkich w Warszawie, podobnie jak i jury podczas prezentacji w Londynie, zachwyciła zmysłowa, trójwymiarowa i eteryczna kolekcja polskiej projektantki Anki Letycji Walickiej, absolwentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Inspiracją dla projektantki była linia geometryczna oraz linia papilarna, a przede wszystkim struktura drewna, widoczna w przedstawionych kreacjach.

Owacje wszystkich gości zebrał duet Sabio Janiak i Magdaleny Filipczak, polskich artystów mieszkających na stałe w Londynie. „Podczas występu zaproponowałem artystom biorącym udział w projekcie Fashion Culture „odcisk dźwiękowy” polegający na połączeniu wizji kolekcji z dźwiękiem. Chciałem, żeby każdy z pokazów miał unikalną, bardzo charakterystyczną oprawę muzyczną. Poprzez moją muzykę identyfikuję się z projektantami dla których tworzę” – powiedział Sabio Janiak.

Osobnym motywem łączącym współorganizatorów wydarzenia Fashion Culture, Komitet Paraolimpijski oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” było otwarcie wystawy w siedzibie Stowarzyszenia na Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie. Na wystawie do 6 czerwca br. można oglądać prace zrealizowane podczas sesji zdjęciowych w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii. Autorami prac są: Aga Apolinarska, Piotr Apolinarski, Krystian Data, Monika S. Jakubowska, Aneta Kowalczyk, Agata Mayer oraz Paweł Niemczyk.

KONKRET PR ul. Wybieg 24, 00-788 Warszawa, tel/fax. (22) 628 50 42
www.konkretpr.pl
Honorowy Partner projektu: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, TMobile fashion
Partnerzy projektu: Postscriptum Graphic Design, Agencja Promocji Mody Reklamex, Konkret PR
Współorganizatorzy: Polski Komitet Paraolimpijski, Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Leave a comment / Napisz komentarz